14.01.2023 Działalność organizacji prozwierzęcych

Na czym polega wirtualna adopcja zwierząt? Czy to realna pomoc?

Zastanawiasz się, na czym polega wirtualna adopcja psa lub kota? Czy to choć trochę namiastka nowego przyjaciela w domu? A może sposób na pomoc schroniskom i fundacjom? Jak wygląda wirtualna adopcja? Podpowiadamy!

Wśród nas są tacy, którym los zwierząt nie jest obojętny. Chcielibyśmy przecież, aby zwierzęta nie cierpiały, a ich życie było wypełnione szczęściem. Część z nas najchętniej przygarnęłaby wszystkie zwierzaki w potrzebie pod swój dach. Niestety – to zwyczajnie niemożliwe. Mamy przecież ograniczone możliwości i zasoby, nie tylko finansowe, ale też chociażby czasowe. A zwierzak w rodzinie to pieniądze, czas, zaangażowanie i cierpliwość. Nie każdy chce i może wziąć na siebie taką odpowiedzialność. Co więc zrobić? Rozwiązaniem może być wirtualna adopcja.

Wirtualna adopcja psa lub kota – co to jest?

Wirtualna adopcja to sposób na to, by pomóc konkretnemu zwierzakowi (lub kilku zwierzakom), ale nie brać na siebie całej odpowiedzialności związanej z opieką nad czworonogiem. Fundacje, stowarzyszenia i schroniska często dają możliwość wirtualnej adopcji. Na czym to polega? Wszystko zaczyna się od wybrania konkretnego zwierzaka, któremu chcemy pomóc. To może być pies, kot, ale w niektórych miejscach także koń, królik czy koza. Po kontakcie z fundacją czy schroniskiem ustalamy stałą kwotę, jaką możemy wspomagać organizację w utrzymaniu „naszego” zwierzęcia. Zazwyczaj nie jest ona z góry narzucona, choć niektóre miejsca wskazują, ile kosztuje miesięczne utrzymanie konkretnych gatunków. Co ważne, wirtualna adopcja nie jest zawierana na zawsze. Zarówno my możemy się wycofać, ale może to zrobić także druga strona – na przykład wtedy, gdy zwierzę znajdzie dom.

Na co organizacje wydają wpłacane środki?

Przy wirtualnej adopcji założenie jest takie, że określona kwota jest przeznaczana na konkretne zwierzę. Zwykle płatność odbywa się przelewem, gdzie należy wpisać swoje imię, imię zwierzaka i dopisek „wirtualna adopcja”. Środki są wydawane na bieżące potrzeby danego zwierzęcia – przede wszystkim na jego wyżywienie, profilaktykę (zabezpieczenie przed kleszczami, odrobaczenie, szczepienia), a w razie potrzeby także leczenie i specjalistyczną opiekę weterynaryjną. 

Jak przystąpić do wirtualnej adopcji?

Fundacje i schroniska mają różne procedury dotyczące wirtualnej adopcji. Zazwyczaj procedura wymaga kontaktu bezpośrednio z organizacją – na przykład za pośrednictwem maila. Warto poszukać informacji na stronach www. Organizacje często wskazują, czy w ogóle korzystają z takiej formy wsparcia, jak ona u nich przebiega, jakie zwierzęta można adoptować oraz opcjonalnie – jakiej wysokości wpłaty wymaga adopcja. Większość fundacji wpisuje na stronie wirtualnego opiekuna. To może być nasze imię, pseudonim, nazwa firmy lub właśnie szkolna klasa.

Czy warto zdecydować się na adopcję wirtualną?

Adopcja na odległość to świetne rozwiązanie dla każdej osoby, która chciałaby wesprzeć zwierzę w potrzebie, ale z różnych względów nie może przyjąć zwierzaka pod swój dach. Świadomość, że przekazywane pieniądze co miesiąc trafiają na rzecz konkretnego czworonoga, sprawia, że pomoc wydaje się bardziej realna – co je potrzebne wielu Darczyńcom. Co więcej, takiej wirtualnej adopcji możemy podjąć się grupowo, na przykład z przyjaciółmi czy rodziną, ale jest to też popularna forma pomocy szkolnych klas czy zespołów w firmach. Partycypacja kilku lub kilkunastu osób sprawia, że miesięczne koszty na osobę są naprawdę niewielkie.