20.07.2022 Opieka nad zwierzętami

O czym warto pamiętać, decydując się na wakacje z psem?

Wakacje należą się każdemu!

Prawda? A więc czy psu również? Coraz więcej osób decyduje się na zabranie swojego czworonoga ze sobą na urlop. W wielu sytuacjach to rozwiązanie prostsze i mniej stresujące dla psiaka (i opiekunów), niż pozostawienie go pod opieką znajomych czy w specjalnym hotelu dla zwierząt. Z każdym sezonem wakacyjnym wzrasta też liczba miejsc przyjaznym psom – zarówno restauracji i kawiarni, jak i hoteli, pensjonatów i prywatnych kwater noclegowych. Aby wybrać się na wakacje z psem, trzeba jednak pamiętać o kilku kwestiach. Jakich? Podpowiadamy!

Zanim jeszcze wyruszycie na wymarzone wakacje – zróbcie plan, chociaż podstawowy. Zastanówcie się nad destynacją i tym, jak Wasz pies to zniesie. Czy tłumy ludzi będą dla niego problemem? Czy poradzi sobie podczas górskich wycieczek? Czy nie planujecie atrakcji, których nie można odwiedzać ze zwierzakiem? Sprawdźcie te kwestie przed wyborem lokalizacji i dopasujcie swoje aktywności także do psiaka!

Jak podróżować z psem?

Iii… Nadszedł ten dzień! Wyjeżdżacie na wymarzony urlop! Ale zaraz, zaraz. Jak będzie wyglądać Wasza podróż z psem? 

Wiele zależy od tego, na jaki środek transportu się zdecydujecie i jak Wasz pies na niego zareaguje. Zwykle najwygodniejszy okazuje się samochód – pies może wygodnie położyć się na tylnej kanapie lub w bagażniku, a Wy możecie robić regularne postoje na rozprostowanie kości czworonoga, szybką toaletę i łyk wody. Nie znaczy to jednak, że pociągiem podróżować się nie da! Pamiętajcie jednak, by zadbać o komfort Waszego futrzaka. Jeśli wiecie, że Wasz pies stresuje się podczas podróży lub cierpi na chorobę lokomocyjną – skonsultujcie sprawę z weterynarzem i rozważcie podanie leków jeszcze przed rozpoczęciem jazdy.

Przewóz psa w pociągu – przepisy

Zarówno podczas jazdy autem, jak i pociągiem, pies powinien być odpowiednio zabezpieczony. W drugim przypadku zasady różnią się w zależności od przewodnika. Zwykle psa możecie przewozić w odpowiednim transporterze, jeśli się w nim mieści. Jeśli nie – konieczna będzie smycz i kaganiec. Należy mieć przy sobie zaświadczenie o szczepieniu psa (szczególnie ważna jest informacja o szczepieniu na wściekliznę). Pamiętajcie, że pies nie może być uciążliwy dla innych pasażerów (z powodu np. zapachu czy hałasu), nie może też siedzieć na fotelach. U większości przewoźników przewóz zwierzaka w transporterze jest bezpłatny, natomiast dla psa na smyczy trzeba wykupić specjalny bilet w wysokości kilku-kilkunastu złotych. 

Przewóz psa w samochodzie – przepisy

Przewożąc psa w aucie musicie pamiętać o bezpieczeństwie – zarówno zwierzaka, jak i wszystkich pasażerów. Polskie prawo nie określa jednoznacznie, jak należy przewozić zwierzęta w aucie. Zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt „W sprawach nieuregulowanych w ustawie do zwierząt stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy”. Podróżując z pupilem, należy stosować się do regulacji odnośnie ładunków. Te z kolei, według prawa o ruchu drogowym, mówią o tym, że ładunek:

  • nie może utrudniać kierowania pojazdem,
  • nie może ograniczać widoczności drogi,
  • powinien być zabezpieczony przed zmianą położenia.

Na czas podróży umieśćcie psa w specjalnej klatce lub transporterze w bagażniku auta lub na jego tylnej kanapie. Świetnie sprawdzą się też szelki i pas przeznaczone dla zwierząt, które nie pozwolą psiakowi na wędrówki po aucie, ale też zabezpieczą go przy ewentualnym uderzeniu.

Udane wakacje z psem – jak tego dokonać?

Wakacje z psem to wspaniała przygoda! Oczywiście jest to także swego rodzaju ograniczenie. Aby wyjazd był udany zadbajcie o komfort swój i psa. Przygotowaliśmy dla Was krótką listę z rzeczami, które warto wziąć pod uwagę, wybierając się na taki urlop!

  1. Przemyślcie środek transportu i zadbajcie o psa podczas podróży – ważny jest jego komfort, ale i bezpieczeństwo.
  2. Wybierając docelową lokalizację urlopu, sprawdźcie czy miejsce jest przyjazne zwierzętom. Mowa tu zarówno o Waszym noclegu, jak i restauracjach czy atrakcjach turystycznych, które planujecie odwiedzić.
  3. Zabierzcie ze sobą psi ekwipunek. Niezbędne będą miski na wodę i jedzenie, ulubiona karma i smaczki, zabawki. Warto też wziąć legowisko lub klatkę, by pies miał swój azyl w obcym miejscu.
  4. Jeszcze przed wyjazdem sprawdźcie najbliższe przychodnie weterynaryjne. W razie awaryjnej sytuacji nie będzie czasu na ich szukanie. Pamiętajcie o zabraniu z domu książeczki zdrowia! Przyda się też podstawowa psia apteczka.
  5. Rozważnie wybierajcie wakacyjne aktywności. Pamiętajcie, że w upały łatwo o przegrzanie psa! Zapewnijcie mu dostęp do wody i cienia i absolutnie go nie przemęczajcie.

I jak? Jesteście gotowi na urlop z Waszym psiakiem? W drogę!