10.03.2023 Opieka nad zwierzętami

Pierwsza pomoc dla psów – co warto wiedzieć?

Pierwsza pomoc dla psów może uratować ich życie lub zmniejszyć skutki urazu. Warto wiedzieć, jak pomóc swojemu pupilowi w nagłych sytuacjach. Nasz najnowszy artykuł przedstawia kilka porad dotyczących pierwszej pomocy dla psów. Sprawdź, co warto wiedzieć!

Pies towarzyszy nam jako przyjaciel i członek rodziny, więc warto wiedzieć, jak pomóc mu w nagłych sytuacjach, które zagrażają jego zdrowiu lub nawet życiu. Udzielając psu pierwszej pomocy możemy uratować jego życie lub zminimalizować skutki urazu. Oto kilka wskazówek, co zrobić, gdy Twój pies potrzebuje pierwszej pomocy.

Zorganizuj pomoc weterynarza

W przypadku poważniejszych urazów, takich jak ciężkie krwawienia, złamania, czy drgawki, konieczne może być skorzystanie z pomocy weterynaryjnej. W takiej sytuacji należy zadzwonić na numer alarmowy weterynarza lub kliniki dla zwierząt i powiadomić o zaistniałej sytuacji. Weterynarz może udzielić wstępnej pomocy przez telefon lub doradzić, jak należy postąpić, aby pomóc psu w trudnej sytuacji. W niektórych przypadkach każda minuta ma znaczenie. Dlatego warto mieć przygotowany numer telefonu weterynarza lub pobliskiej kliniki, aby w razie potrzeby skorzystać z ich pomocy. Należy pamiętać o tym także podczas wakacji, gdy wyjeżdżamy wraz z psem z dala od znajomych nam weterynarzy. 

Resuscytacja

W przypadku, gdy pies nie oddycha, konieczne może być przeprowadzenie resuscytacji. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie pulsacji u psa, przez umieszczenie dwóch palców na wewnętrznej stronie uda lub szyi. Jeśli pulsacja nie jest wyczuwalna, należy rozpocząć resuscytację. 

Resuscytacja składa się z dwóch podstawowych działań - udrożnienia dróg oddechowych i prowadzenia sztucznego oddechu. Aby udrożnić drogi oddechowe, należy umieścić psa na płaskiej powierzchni, położyć go na boku i delikatnie wyciągnąć głowę, aby wyprostować krtań. Następnie należy usunąć z jamy ustnej psa wszystkie widoczne przedmioty, takie jak kawałki jedzenia lub inne ciała obce. Kolejnym krokiem jest prowadzenie sztucznego oddechu. Aby to zrobić, należy zamknąć pysk psa i zrobić kilka głębokich wdechów do jego płuc, aż klatka piersiowa zacznie się unosić i opadać. Należy to robić ostrożnie, aby uniknąć przedostawania się powietrza do żołądka psa.

Należy kontynuować resuscytację, aż pies zacznie oddychać samodzielnie lub do czasu, gdy weterynarz przejmie sytuację. Należy pamiętać, że resuscytacja może być trudna i wymagać pewnych umiejętności, dlatego zaleca się uczestnictwo w szkoleniach z zakresu pierwszej pomocy dla zwierząt, aby zdobyć niezbędną wiedzę i umiejętności w zakresie udzielania pomocy w nagłych sytuacjach.

Krwawienia

Krwawienia u psów mogą być spowodowane różnymi przyczynami, takimi jak: urazy, choroby czy zaburzenia krzepnięcia krwi. W przypadku krwawienia ważne jest szybkie i skuteczne działanie, ponieważ utrata krwi może prowadzić do zagrażającego życiu wstrząsu. W przypadku krwawień zewnętrznych należy najpierw założyć opatrunek uciskowy, który zahamuje krwawienie. Opatrunek należy założyć na ranę, a następnie zabezpieczyć go przy pomocy bandaża. Jeśli opatrunek nie powstrzymuje krwawienia, należy zmienić jego położenie lub dodać kolejne opatrunki. W przypadku krwawień wewnętrznych, takich jak krwotok wewnętrzny lub krwotok z dróg oddechowych, konieczna jest natychmiastowa interwencja weterynaryjna. W takiej sytuacji nie należy próbować leczyć psa samodzielnie, ponieważ tylko lekarz weterynarii może zdiagnozować przyczynę krwawienia i przeprowadzić odpowiednie leczenie.

Warto pamiętać, że krwawienia u psów są niebezpieczne i wymagają natychmiastowego działania. W przypadku gdy krwawienie jest silne lub nie ustępuje, należy jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem.

Omdlenia

Omdlenie u psów może mieć różne przyczyny, takie jak: niedobór tlenu, hipoglikemia, choroby serca, choroby neurologiczne lub problemy z układem krążenia. Objawy omdlenia u psów mogą obejmować utratę przytomności, niekontrolowane ruchy ciała, zaczerwienienie błon śluzowych i skóry oraz szybkie bicie serca. Następnie pojawić się mogą drżenia mięśniowe, a także bezwiedne oddanie moczu i kału. W przypadku omdlenia u psa należy niezwłocznie zapewnić mu przepływ powietrza poprzez udrożnienie dróg oddechowych i zapewnienie odpowiedniej ilości tlenu. Można to zrobić przez delikatne masowanie klatki piersiowej psa oraz wyciągnięcie szyi i wysunięcie języka. Należy także przetransportować psa do lekarza weterynarii, który przeprowadzi badanie, sprawdzi przyczynę omdlenia i zaleci odpowiednie leczenie.

Warto również zwrócić uwagę na środowisko, w którym przebywa pies i unikać sytuacji, które mogą prowadzić do omdlenia, takich jak długa ekspozycja na słońce lub przebywanie w zbyt ciepłym lub dusznym pomieszczeniu.

Podsumowanie

Pomoc w nagłych sytuacjach, takich jak: krwawienia, złamania, ukąszenia czy omdlenia, jest kluczowa dla zapewnienia psu szybkiego i skutecznego leczenia. Należy zorganizować szybką pomoc weterynaryjną w przypadku poważnych sytuacji, a także zapamiętać numer telefonu weterynarza lub kliniki dla zwierząt. Dzięki powyższym wskazówkom właściciele psów będą lepiej przygotowani na ewentualne nagłe sytuacje i będą mogli szybko i skutecznie udzielić pierwszej pomocy swojemu pupilkowi.