17.03.2023 Ciekawostki i porady

Ile żyje pies? Długość życia w zależności od rasy psa

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka i dla wielu z nas ważny członek rodziny. Długość życia psa zależy od wielu czynników, takich jak: rasa, styl życia, opieka medyczna i wiele innych. W tym artykule przedstawimy różnice w długości życia między rasami psów.

Pies towarzyszy człowiekowi od wieków. Nie bez powodu uważany jest za najlepszego przyjaciela człowieka – psy to zwierzęta bardzo lojalne, oddane i przyjacielskie. Jednak każdy pies kiedyś umiera, a wiek, w którym to się dzieje, może się znacznie różnić w zależności od rasy. W tym artykule przyjrzymy się, ile żyje pies, z uwzględnieniem rasy, a także innych czynników wpływających na długość życia naszych psich przyjaciół.

Długość życia psa a rasa

Długość życia psa jest zależna od wielu czynników, w tym od rasy. Niektóre rasy psów mają skłonność do chorób genetycznych lub innych schorzeń, które wpływają na ich długość życia. Inne rasy są bardziej zdrowe i żyją dłużej. Zanim zdecydujemy się na kupno psa, warto zastanowić się, jak długo chcemy, aby towarzyszył nam w naszym życiu.

Oto lista 15 najpopularniejszych ras psów wraz z ich średnią długością życia:

Mieszaniec

12-14 lat

Owczarek niemiecki

9-13 lat

Yorkshire Terrier

12-15 lat

Golden Retriever

10-12 lat

Beagle 

10-15 lat

Labrador Retriever

10-14 lat

Bulldog angielski

8-10 lat

Chihuahua

14-16 lat

Jamnik

12-16 lat

Pudel

12-15 lat

Rottweiler

8-10 lat

Husky

12-14 lat

Sznaucer miniaturowy

12-14 lat

Shih Tzu

10-18 lat

Boxer

10-12 lat

Jak widać, długość życia psów może się znacznie różnić w zależności od rasy. Nie oznacza to jednak, że każdy pies danej rasy będzie żył dokładnie tyle samo. 

Czynniki wpływające na długość życia psa

Oprócz rasy, długość życia psa może być zależna od wielu innych czynników. Oto niektóre z nich:

 1. Wielkość – większe psy żyją zazwyczaj krócej niż psy mniejsze. To dlatego, że ich ciała są bardziej narażone na stres i choroby.
 2. Styl życia – psy, które prowadzą aktywny styl życia, żyją zazwyczaj dłużej niż psy, które spędzają większość czasu na kanapie.
 3. Opieka weterynaryjna – regularne wizyty u weterynarza i dbanie o zdrowie psa może wydłużyć jego życie.
 4. Dieta – dieta psa ma duży wpływ na jego zdrowie i długowieczność.
 5. Genetyka – dziedziczność odgrywa dużą rolę w długości życia psa. Niektóre rasy są bardziej narażone na pewne choroby, co może skrócić ich życie.
 6. Środowisko – psy, które żyją w zanieczyszczonym środowisku, mogą żyć krócej ze względu na choroby i szkodliwe substancje.
 7. Historia zdrowia – psy, które w przeszłości miały poważne choroby lub urazy, mogą żyć krócej.

Jak dbać o psa, aby żył jak najdłużej?

Dbanie o zdrowie psa jest kluczowe, jeśli chcemy, aby nasz przyjaciel żył jak najdłużej. Oto kilka wskazówek, jak dbać o psa:

 1. Regularne wizyty u weterynarza – zalecane są co najmniej dwa razy w roku, aby wykryć choroby i problemy zdrowotne na wczesnym etapie.
   
 2. Zbilansowana dieta – ważne jest, aby zapewnić psu zbilansowaną dietę, bogatą w białko, witaminy i minerały.
   
 3. Aktywność fizyczna – regularna aktywność fizyczna pozwala psu na utrzymanie dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.
   
 4. Higiena – regularna kąpiel, czyszczenie zębów i strzyżenie pazurów pomaga utrzymać psa w dobrym zdrowiu.

Podsumowanie

Długość życia psa zależy od wielu czynników, takich jak: rasa, wielkość, styl życia i opieka weterynaryjna. Istnieje wiele ras psów o różnych długościach życia, ale nie oznacza to, że każdy pies danej rasy będzie żył dokładnie tyle samo. Dbając o zdrowie psa, zapewniając mu odpowiednią opiekę i dietę, możesz pomóc mu żyć jak najdłużej i cieszyć się jego towarzystwem przez wiele lat.