21.04.2023 Opieka nad zwierzętami

Opieka nad psem na czas wyjazdu – jakie są możliwości?

Opieka nad psem podczas wyjazdu jest ważna, ale czasami trudna do zorganizowania. Na szczęście istnieje kilka różnych opcji, które można rozważyć w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji. W tym artykule omówimy kilka możliwości opieki nad psem na czas wyjazdu, aby pomóc Ci podjąć właściwą decyzję.

Psy są często uważane za członków rodziny, więc zrozumiałe jest, że ich właściciele chcą im zapewnić najlepszą opiekę nawet wtedy, gdy sami są poza domem. Niezależnie od tego, czy jest to krótki weekendowy wypad czy dłuższy urlop, potrzebna jest opieka nad psem. Poniżej przedstawiamy kilka opcji, które warto rozważyć.

Pomoc od znajomych i rodziny

Zwrócenie się o pomoc do bliskich jest często pierwszym wyborem właścicieli psów. To zazwyczaj tania lub wręcz bezpłatna opcja, która oferuje psu opiekę w przyjaznym, znanym środowisku. Ta opcja może być korzystna dla psów, które cierpią z powodu separacji, gdy zostają pozostawione same w obcym miejscu. W przypadku opieki u rodziny lub przyjaciół, należy jednak upewnić się, że osoba, u której zostawiamy psa, jest w stanie zagwarantować odpowiednią opiekę i uwagę naszemu pupilowi. Właściciele psów powinni zwrócić uwagę na to, czy osoba ta ma już doświadczenie w opiece nad psami, czy ma wystarczająco dużo czasu, by zapewnić psu odpowiednią ilość aktywności i zabawy, jak również czy mieszkanie lub dom jest odpowiednio zabezpieczone przed ucieczkami i innymi zagrożeniami dla psa. Ponadto, jeśli nikt z bliskich nie jest w stanie pomóc (a to może się okazać nawet w ostatniej chwili), możemy znaleźć się w kłopotliwej sytuacji i musieć szukać alternatywnych rozwiązań.

Hotel dla psów

Hotele dla psów to specjalne obiekty, które oferują opiekę nad psami w czasie nieobecności właścicieli. Taka opcja może być korzystna dla psów, które potrzebują stałej uwagi i troski, a także dla tych, które cierpią z powodu separacji. Psy zazwyczaj przebywają w kojcach lub pokojach, gdzie ma zapewnioną opiekę, karmienie i możliwość spędzania czasu na spacerach. Zaletą tej opcji jest to, że psy są pod opieką profesjonalistów, którzy są zazwyczaj wykształceni w dziedzinie opieki nad zwierzętami. Hotel dla psów oferuje często różnorodne zajęcia i zabawy, a także socjalizację, a nawet treningi.

Wady tej opcji to koszty, które często są wyższe niż wynajem opieki od znajomych lub rodziny. Ponadto, niektóre psy mogą czuć się nieswojo w obcym środowisku i reagować na stres poprzez wykazywanie niepożądanych zachowań.

Petsitter

Petsitter to osoba, która oferuje usługi opieki nad zwierzętami w domu właściciela. Ten rodzaj opieki nad psem ma wiele zalet, w tym brak konieczności przemieszczania psa do innego miejsca i możliwość dostosowania opieki do indywidualnych potrzeb psa. Petsitterzy oferują również usługi dodatkowe, takie jak podawanie leków czy wizyta u groomera. Opcja ta jest często tańsza niż hotel dla psów, a jednocześnie daje pewność, że pies pozostanie w swoim własnym, przyjaznym mu środowisku.

Jednakże, podobnie jak w przypadku opieki od znajomych lub rodziny, opieka nad psem przez petsittera nie daje gwarancji, że opieka będzie dostarczona w sposób profesjonalny i zgodny z oczekiwaniami właściciela. Dlatego ważne jest, aby przeprowadzić dokładne rozmowy z petsitterem przed podjęciem decyzji, aby upewnić się, że osoba ta jest odpowiedzialna i odpowiednio przygotowana do opieki nad psem.

Ile to kosztuje?

Ceny opieki nad psem na czas wyjazdu mogą znacznie się różnić w zależności od wybranej opcji. Poproszenie o pomoc znajomych lub rodziny jest zazwyczaj bezpłatne, jednakże zdarza się, że właściciele decydują się na podarunek lub wynagrodzenie. Ceny hoteli dla psów mogą wahać się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za dobę, w zależności od standardu, lokalizacji i długości pobytu. Petsitterzy zazwyczaj pobierają opłatę za usługi na godzinę lub za dobę, a koszt może wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, w zależności od indywidualnych ustaleń i wymagań. Przed podjęciem decyzji o wyborze sposobu opieki nad psem, ważne jest, aby dokładnie przeanalizować koszty i upewnić się, że wybrana opcja jest dostępna w budżecie.

Opieka nad psem na czas wyjazdu – o czym warto pamiętać?

Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie wybierzemy – należy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Przede wszystkim ważne jest przedstawienie szczegółowych instrukcji tymczasowemu opiekunowi psa. Właściciel powinien dokładnie opisać rutynę swojego pupila, jego ulubione zabawki i rytuały. Kluczowe jest również zapewnienie karmy, którą pies je na co dzień, aby uniknąć problemów żołądkowych związanymi z nagłą zmianą diety.

Kolejnym krokiem jest upewnienie się, że pies ma wszystko, czego potrzebuje podczas nieobecności właściciela – to może być posłanie, zabawki czy akcesoria pielęgnacyjne. W przypadku niektórych zwierząt ważne jest również dostarczenie leków lub książeczki zdrowia. 

Inną ważną kwestią jest upewnienie się, że pies ma aktualne szczepienia i ochronę przeciwko pasożytom. Niektóre hotele dla psów wymagają potwierdzenia przez właściciela, że pies jest zabezpieczony. W przypadku wynajęcia petsittera lub pozostawienia psa w opiece rodziny lub znajomych, należy upewnić się, że opiekunowie są świadomi, że pies ma aktualną ochronę i w razie potrzeby są w stanie skontaktować się z weterynarzem.

Warto również zostawić numer telefonu właściciela oraz informację o miejscu pobytu, w przypadku gdy zajdzie nagła potrzeba kontaktu. Dobrym pomysłem jest również przygotowanie listy numerów telefonów do weterynarzy w okolicy i centrum ratunkowego, dla zapewnienia szybkiego i skutecznego działania w przypadku nagłych sytuacji.

Podsumowanie

Wybór sposobu opieki nad psem na czas wyjazdu zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji właściciela oraz samego psa. Poproszenie o pomoc rodziny lub przyjaciół może być dobrym rozwiązaniem dla psów, które cierpią z powodu separacji, ale może również wiązać się z brakiem gwarancji, że pies zostanie należycie zadbany. Hotel dla psów oferuje stałą opiekę i zajęcia, ale może być kosztowny, a niektóre psy mogą czuć się nieswojo w obcym środowisku. Petsitter to opcja, która oferuje opiekę w przyjaznym dla psa środowisku, ale także może być mniej pewna niż opieka w hotelu.

Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o wyborze sposobu opieki nad psem, dokładnie przemyśleć wszystkie opcje i porozmawiać z osobami lub firmami oferującymi usługi, aby upewnić się, że wybór będzie najlepszy. Znalezienie właściwej opieki nad psem na czas wyjazdu może wymagać trochę czasu i wysiłku, ale warto, aby zapewnić swojemu psu komfort w czasie rozłąki.