28.04.2023 Działalność organizacji prozwierzęcych

Psy do adopcji - dlaczego zwierzęta trafiają do schronisk i fundacji?

Psy i koty towarzyszą nam już od wieków i są nieodłącznym elementem naszego życia. Niestety, coraz więcej zwierząt trafia do schronisk i fundacji z powodu ludzkiej nieodpowiedzialności. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele pracy i poświęcenia wymaga opieka nad zwierzęciem. W tym artykule przyjrzymy się przyczynom, dla których psy i koty trafiają do schronisk i fundacji oraz jak możemy pomóc tym zwierzakom.

Choć wielu z nas kocha zwierzęta, niestety, nie każdy jest gotów na długoterminową odpowiedzialność za ich życie. Wiele osób podejmuje decyzję o adoptowaniu zwierzaka bez zastanowienia, a gdy sytuacja się zmienia, porzuca je na ulicy lub oddaje do schroniska. Przyczyny są różne, ale najczęściej wynikają z braku świadomości i odpowiedzialności.

Według danych zebranych przez Polskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt w 2020 roku, liczba zwierząt, które trafiły do schronisk wyniosła 90 976, w tym 47 707 z nich to psy. Najczęstszą przyczyną trafiających do schronisk psów było oddawanie ich przez właścicieli (53,25%). W 17,56% przypadków zwierzęta te zostały znalezione lub zabrane z ulicy, a 14,97% trafiło do schronisk z innych powodów, takich jak zmiana sytuacji życiowej właściciela czy niezdolność do opieki nad zwierzęciem.

Z danych wynika, że tylko 11,79% psów znalazło nowych opiekunów w ciągu roku, co oznacza, że większość zwierząt spędziła przynajmniej rok w schroniskowym boksie. Warto również zauważyć, że najwięcej zwierząt trafia do schronisk w okresie letnim, co związane jest z nadmierną populacją zwierząt domowych i wzmożoną aktywnością bezpańskich psów.

Te liczby pokazują, jak pilnym problemem jest bezdomność zwierząt w Polsce i jak wiele zwierząt potrzebuje naszej pomocy i wsparcia. Adopcja, wolontariat i darowizny to sposoby, w jakie możemy pomóc tym bezdomnym zwierzętom i poprawić ich los.

Zwierzęta w schroniskach – przyczyny

Oczywiście sytuacje są różne i trudno jednoznacznie zaklasyfikować każdy z przypadków. Można jednak z pewnością wyznaczyć najpopularniejsze przyczyny, przez które zwierzęta stają się bezdomne i trafiają do schronisk i fundacji.

 1. Porzucenie przez właściciela – to jedna z głównych przyczyn trafiania do schronisk psów i kotów. Wiele osób podejmuje decyzję o adoptowaniu zwierzęcia bez odpowiedniego rozważenia. Takie osoby są często zdziwione tym, jak dużo czasu i pieniędzy wymaga opieka nad zwierzęciem. Bywa także, że adoptowane zwierzaki sprawiają problemy, a nowy właściciele nie potrafią sobie z tym poradzić. Zwierzęta te często trafiają do schronisk w złym stanie fizycznym i psychicznym, co utrudnia ich adopcję.
   
 2. Brak kontroli nad rozmnażaniem – nieodpowiedzialne hodowle oraz brak sterylizacji i kastracji prowadzą do narastającej liczby bezdomnych zwierząt. Psy i koty rozmnażają się bardzo szybko, a gdy nie znajdą właściciela, trafiają do schronisk.
   
 3. Trudna sytuacja finansowa – utrzymanie zwierzęcia wiąże się z pewnymi kosztami, które stale rosną, takimi jak: jedzenie, wizyty u weterynarza czy opłaty za ubezpieczenie. W przypadku trudnej sytuacji finansowej, wielu właścicieli nie jest w stanie zapewnić swojemu zwierzakowi odpowiedniej opieki i decyduje się na oddanie go do schroniska.
   
 4. Choroby i niepełnosprawność – zwierzęta chore lub niepełnosprawne często trafiają do schronisk, ponieważ ich właściciele nie są w stanie lub nie chcą zapewnić im odpowiedniej troski. Zdarza się, że zwierzęta te wymagają specjalistycznej opieki i leczenia, co zwiększa koszty ich utrzymania.
   
 5. Zmiana sytuacji życiowej – niektórzy właściciele zwierząt nie są w stanie utrzymać ich w swoim domu z powodu zmiany sytuacji życiowej, takiej jak przeprowadzka, rozstanie z partnerem, zmiana pracy czy narodziny dziecka. Często w takich sytuacjach zwierzęta są oddawane do schronisk.

Jak pomóc zwierzętom w potrzebie?

Istnieje wiele sposobów, aby pomóc zwierzętom w potrzebie. Oczywiście najlepszym z nich jest podarowanie odpowiedzialnego, kochającego domu. Jednak nie każdy może sobie na taki gest pozwolić – ważne, aby mieć świadomość również własnych ograniczeń. 

 1. Adopcja zwierzęcia ze schroniska – jednym z najskuteczniejszych sposobów pomocy jest adopcja zwierzęcia z schroniska lub fundacji. Dzięki temu zwierzak ma szansę na lepsze życie w kochającej rodzinie.
   
 2. Wolontariat w schronisku – wolontariat w schronisku to inny sposób, w jaki możemy pomóc zwierzętom. Możemy pomagać w opiece nad zwierzętami, dbać o ich potrzeby oraz organizować zbiórki na rzecz schronisk i fundacji.
   
 3. Donacje na rzecz schronisk i fundacji – wiele schronisk i fundacji działa dzięki wsparciu finansowemu od ludzi, którzy chcą pomóc zwierzętom. Możemy przekazywać darowizny na rzecz schronisk i fundacji, które pomagają bezdomnym zwierzętom. W ten sposób fundacje będą mogły zakupić karmę czy leki dla zwierząt.

Podsumowanie

Tragiczna rzeczywistość jest taka, że zwierzęta trafiają do schronisk i fundacji z powodu ludzkiej nieodpowiedzialności i braku świadomości. Wielu z nas kocha zwierzęta, ale nie każdy jest gotów na długoterminową odpowiedzialność za ich życie. Adopcja, wolontariat i donacje to trzy sposoby, w jakie możemy pomóc bezdomnym zwierzętom. Niezależnie od wybranej formy pomocy, każdy gest dobrej woli i empatii jest niezwykle cenny dla zwierząt potrzebujących pomocy.