05.05.2023 Opieka nad zwierzętami

Zabawki dla psów – jak wybrać najlepsze?

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, co sprawia, że pies jest szczęśliwy i zadowolony? Zabawki dla psów to niezbędny element życia każdego psa, który przyczynia się do ich rozwoju i poprawy samopoczucia. Warto jednak pamiętać, że wybór odpowiednich zabawek dla swojego pupila nie jest łatwym zadaniem. W tym artykule przedstawimy kilka porad, które pomogą Ci w wyborze najlepszych zabawek dla Twojego psa.

Zabawa to nie tylko sposób na spędzenie wolnego czasu, ale także ważna forma aktywności fizycznej i psychicznej dla psa, która wpływa na jego zdrowie i dobre samopoczucie. To właśnie dlatego wybór odpowiednich zabawek dla naszych czworonogów jest tak ważny. Warto zwrócić uwagę na indywidualne preferencje psa, jego wiek, rozmiar i poziom aktywności. Ważne jest także, by wybrać zabawki bezpiecznie dla naszego pupila. Jakie mamy możliwości?

Zabawki węchowe

Jednym z najważniejszych instynktów psa jest węch. Dlatego warto wykorzystać go w zabawach z psem. Węszenie to dla psa jedna z największych przyjemności, dlatego zabawki, które pozwalają na ukrywanie pachnących przysmaków to świetna propozycja dla naszych czworonogów. Popularny wybór to maty lub kule węchowe, które można zarówno kupić, jak i w łatwy sposób wykonać samodzielnie w domu, np. z wykorzystaniem starej koszuli i kawałków sznurka. Tego typu zabawki pozwalają na rozwijanie umiejętności węchowych psa, uczą go skupienia, a także męczą go psychicznie. To świetny sposób na aktywizację psa w domu, co szczególnie przydaje się w czasie deszczowych dni czy w momencie jakiegokolwiek „przestoju” w treningach i spacerach. Maty i kule węchowe to proste i tanie rozwiązanie, które pozwoli na ciekawą zabawę z psem i jednocześnie wzmocni jego umiejętności węchowe i koncentrację.

Zabawki do lizania

Inną ciekawą propozycją dla psów są tzw. lick maty, czyli maty do lizania. Są to specjalne maty z wgłębieniami, na których można rozsmarować zmielone mięso, ulubioną mokrą karmę czy specjalną pastę, np. z wątroby czy z piersi kurczaka. Pies przez długi czas będzie próbował wyciągnąć z maty jedzenie, co może stanowić dla niego świetną rozrywkę. Wiele lick mat można myć w zmywarce, co ułatwia ich czyszczenie. Kolejną opcją są zabawki typu Kong, czyli trwałe gumowe zabawki, w które można ukryć przysmaki. Są one bardzo popularne wśród właścicieli psów, ponieważ pozwalają na dłuższą zabawę i jednocześnie pobudzają psa do myślenia i pracy. Zabawki te są również bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia, dzięki czemu mogą służyć psu przez długi czas.

Zarówno lick maty, jak i Kongi można napełnić karmą lub pastą, a następnie zamrozić, co dodatkowo przedłuży czas zabawy. To świetne narzędzia do zapewnienia psu długotrwałej i atrakcyjnej zabawy, a jednocześnie mogą pełnić funkcję dystrybutorów karmy lub smakołyków. Zabawki te to także sposób na nauczenie psa cierpliwości i umiejętności koncentracji, a także łagodzenie stresu.

Zabawki – gryzaki

Aktywność typu gryzienie to jedna z ulubionych zajęć psów, zwłaszcza szczeniąt, które często potrzebują czegoś do gryzienia, aby złagodzić swędzenie zębów i dziąseł. Dlatego też warto zaopatrzyć się w zabawki, które będą skuteczne w uspokojeniu tego naturalnego instynktu psów. Jednym z najpopularniejszych rodzajów zabawek do gryzienia są gryzaki. To zazwyczaj gumowe zabawki w kształcie kości lub kółka, które psie zęby mogą bezpiecznie przegryzać. Gryzaki są dostępne w różnych rozmiarach i stopniach twardości, dzięki czemu można dobrać odpowiednią zabawkę dla każdego psa, bez względu na jego wiek i wielkość.

Kolejnym rodzajem zabawek do gryzienia są przysmaki w postaci chrupiących kostek. Takie przysmaki dostępne są w różnych smakach i rozmiarach, a dzięki temu, że są chrupiące, stanowią idealną alternatywę dla psa, który lubi gryźć meble czy buty.

Nieco mniej popularne, ale równie skuteczne, są zabawki do gryzienia zrobione z naturalnych materiałów, takich jak kawałki drewna czy rogi jelenia. Takie zabawki są bardzo trwałe i bezpieczne dla psa, a ponadto korzystne dla jego zdrowia, ponieważ pomagają w naturalnym czyszczeniu zębów i dziąseł.

Zabawki do aktywności fizycznej

Kolejna grupa zabawek to te, które zachęcają do aportowania, biegania i innych aktywności fizycznych. Są to często zabawki w kształcie piłek, frisbee czy kółek, które można rzucać psu i biegać z nim w celu ich schwytania. Tego rodzaju zabawki są idealne dla psów o dużym zapotrzebowaniu na ruch, takich jak psy pasterskie czy psy myśliwskie.

Zabawki do aportowania i biegania powinny być wykonane z wytrzymałych materiałów, takich jak guma czy tworzywa sztuczne, aby wytrzymały uderzenia i gryzienie. Ważne jest również, aby były odpowiedniej wielkości i wagi, aby łatwo można je było rzucać i łapać, ale jednocześnie nie były zbyt małe, aby pies mógł je połknąć lub udławić się nimi. Ciekawym rozwiązaniem dla psów lubiących bieganie i aportowanie są również tzw. launchery - urządzenia pozwalające na rzucanie piłek na znacznie większe odległości niż zwykłe ręczne rzucanie. Dzięki temu pies może biegać i szukać piłki na dużym obszarze, co pozwala mu na jeszcze większą aktywność fizyczną i stymulację umysłową.

Zabawki na inteligencję

Zabawki interaktywne to kolejna kategoria, która może pomóc w stymulacji umysłowej psa. Są to zazwyczaj różnego rodzaju gry, układanki lub puzzle, które wymagają od psa myślenia i interakcji z zabawką, aby uzyskać nagrodę.

Jednym z popularnych rodzajów zabawek interaktywnych są tzw. „puzzle feeder” – specjalne miski lub kule, w których można umieścić jedzenie dla psa. Aby zdobyć jedzenie, pies musi rozwiązać zagadkę, np. przesuwając kulkę w określonym kierunku lub obracając specjalne elementy. Innym rodzajem zabawek interaktywnych są „inteligentne” zabawki, które reagują na ruchy psa lub dźwięki. Mogą to być np. piłki, które same odbijają się lub zabawki, które wydają dźwięki, gdy są ruszane. 

Zabawki interaktywne mają wiele zalet. Przede wszystkim pomagają w stymulacji umysłowej psa, co jest szczególnie ważne dla psów ras inteligentnych, które potrzebują stałej aktywności umysłowej. Dodatkowo, interaktywne zabawki są doskonałą formą zabawy, która może wzmocnić więź między psem a właścicielem.

Podsumowanie

Wybierając zabawki dla swojego psa, warto zwrócić uwagę na jego potrzeby i preferencje. Aktywne psy będą potrzebować zabawek do aportowania, biegania i gryzienia, podczas gdy psy starsze lub mniej aktywne mogą cieszyć się mniej intensywnymi zabawkami interaktywnymi lub matami do węszenia. Niezależnie od rodzaju zabawki, warto zwrócić uwagę na jej jakość wykonania, bezpieczeństwo psa oraz ewentualne wymagania konserwacyjne. Wybór odpowiednich zabawek może zwiększyć radość i poziom aktywności psa, a także pomóc w zaspokojeniu jego naturalnych instynktów i potrzeb.